Zaloguj się Załóż konto

Łukasz Mackiewicz - 497 błędów

Artykuł

Czym właściwie są błędy językowe? Autor pozycji pt. „497 błędów. Jak nie zbłądzić w zawiłościach polszczyzny” Łukasz Mackiewicz zadaje to pytanie już we wstępie. Podjął się niezwykle trudnego zadania opisania w książce wszystkich zagmatwań języka polskiego. Ponadto w publikacji znajduje się znacznie więcej przykładów niepoprawnej polszczyzny niż sugeruje tytuł. 

Tytuł: 497 błędów. Jak nie zbłądzić w zawiłościach polszczyzny

Autor: Łukasz Mackiewicz 

Rok wydania: 2018 

Język: polski 

Wydawnictwo: Inne 

 

 

 

Wydawać by się mogło, że ta książka to kolejna pozycja omawiająca wyłącznie temat najbardziej popularnych błędów językowych. Nic bardziej  mylnego — autor skupia się w niej na wszystkich rodzajach pomyłek. Podłożem były przeinaczenia mniej znane, zaskakujące, a nawet zabawne. Sprawia to, że książka opisuje nawet najbardziej zawiłe przypadki poprawnej polszczyzny. Oczywiście każdy z nich został poparty licznymi przykładami i wyjaśnieniami. 

W książce nie znajduje się, paradoksalnie, 497 przykładów błędów językowych, ale dużo, dużo więcej. Punktem wyjścia były pomyłki mniej znane, zaskakujące, czasem śmieszne, a nawet bulwersujące. Zostały one obudowane także nieco częstszymi błędami, co sprawia, że książka jest spójną opowieścią o najróżniejszych zawiłościach polszczyzny – od ortografii i interpunkcji, poprzez słownictwo i gramatykę, aż po wymowę, a nawet błędy edytorskie.


Łukasz Mackiewicz opisuje, w jaki sposób wybierał błędy do książki. Sam stwierdza, że typując usterki warte omówienia szukał wśród tych mało znanych. Mimo tego, że zdarzały się dość powszechne pomyłki, autor popierał je dość nieoczywistymi przykładami. Mało tego — spotykamy się w niej również z wieloma kontrowersyjnymi ciekawostkami językowymi oraz osobnym rozdziałem poświęconym błędom edytorskim. 

Ten poradnik językowy to dowód na to, że o języku polskim można pisać w sposób ciekawy i przystępny. Ze względu na swoją tematykę i złożone ujęcie tematu polskich błędów językowych książka powinna znaleźć się na półce każdego redaktora i korektora. Polecam tę pozycję również wszystkim osobom zainteresowanym językiem — gwarantuję, że po lekturze język polski nie będzie miał już przed wami żadnych tajemnic. 

 

Źródło zdjęcia: https://www.empik.com/

***
Nie masz jeszcze konta w naszym serwisie?
Załóż je za darmo i dodaj swoją ofertę tłumaczeń.

Paulina Rowińska (Redakcja Serwisu)
Autor:

Specjalista ds. marketingu i obsługi klienta w firmie Infeo. Z wykształcenia dziennikarka. Pasjonatka czytania książek i miłośniczka zwierząt. 

Dodaj swój komentarz